JAK PRO HOCKEY TRAINING VZNIKL

Hokejové kempy

Ještě za mé hokejové kariéry, když jsem hrál německou DEL, začal hrát hokej můj syn. Až nyní vidím, jaké měl obrovské štěstí. Měl zapáleného trenéra, který vymýšlel jak děti zaujmout, sám jim vyráběl pomůcky a vozil je dodávkou na každý trénink, aby klukům simuloval prostředí ze zápasů. Jmenuje se Robert Simon, je to čechoněmec a můžete ho občas potkat i na našich kempech Pro hockey training. Aniž bych si já i můj syn tehdy uvědomili, měli jsme obrovské štěstí. Byl to zatím nejlepší trenér, kterého jsem u mládeže viděl. Tím, že mi ani nedal na rozmyšlenou a hned mě vzal s dětma na led, jsem byl jím pozitivně ovlivněný do trenérských let a když se ohlédnu, jdu podobnou cestou jako on.

Dva krásné, bezstarostné roky v Německu a najednou probuzení z krásného snu v podobě reality výchovy mládeže v Čechách. Strašný pocit bezmoci, když dáte svého kluka na trénink, s velice slušnými základy bruslení i práce s holí a téměř každou chvíli se vám ho noví trenéři snaží předělat. Jelikož jsem to nějaký pátek hrál, tak jsem absolutně nechápal, jaký má jejich výuka význam, co tím sledují, protože klukům více ubližují než pomáhají. Těch věcí je na celou stránku proto uvedu jen jeden. Kluci byli tepaní, že nemají horní ruku s hokejkou v boku, při tom právě tento nešvar je jedním z největších problémů dětí napříč kategoriemi. Když jsem viděl trénink ostatních kategorií v klubu a poté na jiných stadionech, nechtěl jsem se na to víc dívat a proto jsem založil PHT, přesné znění je profesionální hokejový trénink. Hned první slovo je nejvíce utajeno v našem názvu, ale je to GRÓ našeho přístupu. Po těchto zkušenostech jsem se zařekl, že na každý trénink budu profesionálně připraven, trénink začne první minutou a skončí poslední vteřinou, přivedu k tréninku bývalé nebo současné profesionální hráče, aby se nestali věci jako „horní ruka u těla“ a aby každý pohyb a manévr dokázali předvést a předváděli ho před hráči tak dlouho, než ho kluci začnou sami opakovat. Stejně jako se díváte na hráče profíky jsou úplně jinde než amatéři, stejný rozdíl musíte vidět při pohledu na tréninky PHT a všechny ostatní tréninky, ať už klubové nebo mimoklubové. Na každém kempu se hráčům snaží předat své zkušenosti a poznatky trenéři s více jak 2000 zápasů v nejvyšší lize. Máme již 4 roky zkušenosti s tréninkem dětí, kde jsme si vytvořili vlastní systém výuky, skladbu cvičení a stanovili pravidlo, že na stanovišti bude maximálně 5 hráčů.

Jedině takto jsme schopni opravdu provést trénink profesionálně a dostát tak svému jménu. A jedna důležitá věc, každý trénink PHT stavím pro svého syna,  pro jeho maximální hokejový růst, jen beru v úvahu jeho nynější věk 9 let nebo stavím cvičení na období, kdy mu bylo 6. To, že dostáváme zpětnou vazbu od rodičů, jak kluci používají v zápasech techniky, které jsme je učinili na kempech PHT, jsou pro nás tou nejlepší motivací do budoucna.  Také plánujeme rozšířit naše místa působení a naše stálice Říčany u Prahy a Turnov doplnit ještě o Hradec Králové a České Budějovice.

Dnešní doba výchovy hráčů je úplně jiná než za mého dětství. My jsme prováděli cvičení, kdy jsme si nahráli a zakončili nebo jezdili 1 na 1, 2 na 2. Nikdo mě nikdy nevysvětlil techniku střelby, kličky, jak se chovat u mantinelu, čím nejlépe oklamat protihráče. Od obránců se chtělo hodit puk největší ránou kolem mantinelu, ať se starají útočníci a beci nedělají chyby. To jsou všechno věci, které nyní nepřipadají v úvahu a na kempech PHT každý hráč dostane přesné vysvětlení jak správně provádět danou techniku každé činnosti. Sám na sobě jsem viděl, že nedokážu protihráče obejít jinak než obruslením kolem něho. Jak by také ano, když mi v životě nikdo neukázal podhození pod hokejkou nebo stahovačku, že? Útočení jsem se učil až sám, když jsem se chtěl vyrovnat produktivním hráčům. Sledoval jsem jak najíždí, jak podporují útok. A v dnešní době všechny tyto činnosti už hráči dokonale umí kolem 18 let. Tedy ve světě to hráči umí. A my, tréninkem PHT chceme pěstovat hráče jako v zahraničí. Také proto jezdím na každoroční stáže do Finska, organizuji pro kluky z PHT také turnaje ve Finsku, abychom drželi krok a mohli se porovnávat s momentální špičkou. Jak vidíme, právě Finsko pracuje koncepčně a momentálně jsou ve výchově talentů jedni z nejlepších.

Zatím se věnujeme hodně mladým hráčů a jejich komplexnímu rozvoji, ale už za nedlouho tito hráči dospějí do fáze, kdy budeme specializovat jejich činnosti na obranné a útočné. Kdy z potřebné všestrannosti půjdeme do specializace. To je ten všude zmiňovaný rozdíl – činnosti jednotlivce českých hráčů a světové špičky. U nás se nevěnuje taková pozornost hráčům od 7, 8.třídy přes dorost a juniorku jako v zahraničí. Většina rodičů to musí řešit individuálně. Zde je nutné zaměření na preciznost a intenzitu. Asi moc rozdílu mezi našimi a zahraničními hráči nenajdete do té doby než se vše pojede v maximální rychlosti.

Vím, že je vše o tréninku a myšlenkovém nastavení hráče. Nikdy jsem nebyl hráč s velkým talentem, ale své místo jsem si vybojoval dravostí a svou poctivou prací v tréninku a přidáváním si navíc. Jsem úkaz toho, jak z defenzivního obránce se změnou myšlení může stát hráč, který nasbírá nejvíce gólů v soutěži a stane se 3 nejproduktivnějším hráčem. Sám jsem si na sobě odzkoušel, že věci, které vás neučili za mlada se těžko učí v pokročilejším věku. Ale přesto je lze naučit. Pro všechny tyto skutečnosti vzniklo PHT, který každý trénink dává hráčům profesionalitu, aby si i oni mohli prožít krásná léta profesionálního sportovce. Protože až po konci kariéry si každý uvědomí, jak krásný a bezstarostný život to byl, ikdyž to stojí hodně potu a nervového vypětí.

STÁHNOUT V PDF
Hokejové kempy

POTŘEBUJETE VÍCE INFORMACÍ?

RÁDI VÁM ZODPOVÍME JAKÉKOLIV VAŠE DOTAZY

KONTAKTOVAT