Richard Jares

Od prvních hokejových krůčků formujeme hráčům projev v dospělosti. Asi si většina hokejových trenérů ani neuvědomuje, že hráčovi  každým tréninkem buď pomáhá nebo pomáhá ostatním, protože ti co mají kvalitní trénink hokejově rostou zatímco nekvalitním tréninkem stojí hráč na místě. I když se snaží a maká, výsledek v podobě hokejové výkonnosti se nedostavuje. (doporučuji přečíst článek, který popisuje společný trénink finských hráčů s našimi hráči z PRO HOCKEY TRAINING – zde)

Nezaměřujme se na tým, ale na jednotlivce.

Dle mého názoru není úspěchem trenéra v mládeži počet vyhraných turnajů a zápasů, ale jestli mu prošel rukama hráč, který se dokáže v hokeji uplatnit. Stejně jako úspěšný mládežnický hokejový klub by měl počítat počet vychovaných hráčů do profesionálního hokeje, nikoliv počet vítězství na mistrovství republiky 8. tříd.

Jen bruslení je velice specifická činnost a nezvládnutí techniky  v nějaké činnosti vám zadělá na obrovský problém v budoucnu. Všechno má své návaznosti a nenaučíme-li hráče dobrou techniku skluzu, bogny, brzdy, přešlapování, atd.  pomalu z něj vytváříme hráče, který nebude schopen určitých dovedností. Od toho jsou tu trenéři do 4.třídy základní školy. Nebudu moc přehánět když řeknu, že trenér v této věkové kategorii má velký vliv na výkon hráče.

Že spolu nesouvisí bogna a natlačení před bránu?

V naší krajině jsem se nikde nesetkal s výukou trenérů, jak by měla vypadat správná bogna. V podstatě jakékoliv bruslení se u nás nesetkává s výukou – a je to velká škoda. Viděl jsem hodně špatných provedení, které trenér učil hráče a křičel na ně, že to nedělají jak on chce. Přitom jim vnucoval jen špatný návyk. Hokej jde dopředu a s ním také bruslení, výuka bogny už není jako před 20 lety…

Správné provedení bogny

Richard Jareš

– vnitřní noha vpředu a vnější vzadu. Při bogně do leva je levá noha vpředu a pravá vzadu

– na vnitřní noze (levé) stojíme na vnější hraně a na vnější noze (pravé) stojíme na vnitřní hraně.

– vnitřní noha by měla být pokrčena kolem 90 stupňů.

– nohy by měli být rozkročené nikoliv do dálky, ale od sebe do široka. Mezi patou přední nohy a špičkou zadní nohy by měl být prostor na shaft hokejky.

– při správném provedení bogny by měly obě hrany udělat krásný ucelený vryp do ledu. Nehluboký.

– rameno nad přední nohou by mělo být tlačeno vzhůru.

– u nejmenších by měl pohled, ramena a trup směřovat do středu oblouku, který jedeme. Později už hráč musí umět mít natočené tělo oběma směry

Nyní se dostáváme k tomu, co má společného obyčejná bogna a natlačení se před branku s krytím puku.

Je mi jasné, že i hráč se špatným provedením bogny může být nejlepší hráč v týmu ve druhé, třetí třídě. Ale až s ním trenéři budou chtít pokročit dál a budou ho učit natlačení před bránu, budou potřebovat velkou dávku trpělivosti.

Natlačení před branku vychází ze správně zvládnuté techniky bogny.  Hráč, který neumí bognu se nedostane k pokrytí puku kolenem přední nohy, protože nemá dostatečně hluboký posed nebo protože při bogně téměř nemá váhu na přední noze. Když do něho protihráč lehce ťukne, tak bude na zemi, protože nestojí na obou nohách pevně zapřený. Nebo si nedokáže dát puk na správnou stranu těla, protože ho trenéři učili mít horní ruku v boku a správné držení rukou OD TĚLA je pro něho nepřirozené. Ano, se vším se setkávám každý den a není jednoduché toto odstranit.

Richard Jares

Položme otázku, která měla být hned na začátku: Opravdu za to můžou kluci, že jim některé věci nejdou nebo mají z minulosti limit, který je do dané činnosti nepustí?

Velké spory se vedou o navštěvování kempů a individuálních tréninků a v tomto článku máte odpověď. Podívejte se na trenéry v klubech jaké oni mají dovednosti a jestli chcete, aby váš hráč měl stejné dovednosti jako má on. Mladí hráči krásně kopírují “opičkují” svůj vzor, kterým je na ledě trenér.

Jak to u nás ve společnosti bývá

  • Obézní člověk je dietolog a poučuje lidi co mají jíst
  • Většina „osobních koučů“ učí lidí správně žít a sami nemají rodiny ani peníze
  • U fyzioterapeutů vidíte předsun hlavy, kulatá záda a bůh ví co ještě
  • HOKEJOVÝ TRENÉR V MLÁDEŽI ………

Neměl by každý být perfektní v TOM CO CHCE UČIT, JÍT V TÉTO PROFESI PŘÍKLADEM a až potom by měl předávat své zkušenosti? Nebo opravdu chcete, aby vám radil jak nakládat s penězi člověk, který sotva vyjde do další výplaty, nebo se vám staral o tělo člověk, který má vlastní tělo v nepořádku, nebo nám nepřijde zvláštní, že nám píše jídelníček obézní člověk?

Mně to přijde opravdu šílené, proto na kempech PRO HOCKEY TRAINING učí hráče hokejovým dovednostem bývalí profi hráči, kteří mají dostatečné zkušenosti s hokejem. Proto spolupracujeme s trenéry z DĚTI DO BRUSLÍ, od kterých dostanou ti nejmenší hráči skvělé základy.