Richard Jareš

Na jedné z mých hokejových stáží ve Finsku jsem se potkal s Marcelem, který je už více finem než čechem, ale naše země a náš hokej mu stále není lhostejný. I proto s radostí kývl na žádost o rozhovor, kde jsme rozebrali, jak to chodí ve finském mládežnickém hokeji. 

Tímto bych chtěl Marcelovi poděkovat za jeho čas a také za to, jak se o náš tým Pro hockey training každoročně stará při našich turnajích ve Finsku, o kterých se můžete více dočíst v tomto článku: https://www.prohockeytraining.cz/2018/04/22/tym-pro-hockey-training-na-turnaji-v-helsinkach/

POJĎME OD NEJMENŠÍCH. JAK PROBÍHÁ TAKOVÝ VZOROVÝ HOKEJOVÝ TRÉNINK KLUKŮ, KTEŘÍ ZAČÍNAJÍ S HOKEJEM?

U nás ve Finsku jsou nejdříve školy bruslení pro nejmenší, ze kterých jdou kluci a holky dál do svých týmů podle ročníků. Vše je formou hry. Nikdo neřeší na jaké úrovni kdo je. Od 6 let má už každý svůj tým, kde se učí základům hokeje, je dbán důraz na technické provedení bruslení, střelby a podobně. Zase opakuji, nikdo neřeší hokejovou úroveň hráče, protože každý se rozvíjí jinak. Někdo rychleji, někdo pomaleji. Někdo pochopí střelbu zápěstím hned někomu to trvá klidně až do 12 let. Vše je postaveno na respektu hráče-trenéra-rodičů.

Suchá příprava u hráčů do 9-10 let je jen začátek léta (hned po sezóně) a konec léta (měsíc před začátkem hokejové sezóny) jinak je dávána možnost dělat jiné sporty než hokej. Volný pohyb, klidně i lezení po stromech.

KDYŽ UŽ JSOU KLUCI V HOKEJOVÉM TÝMU, JAKÝ HERNÍ SYSTÉM SE VE FINSKU PREFERUJE?

Tady bych trochu upřesnil jednu věc, která ukazuje postoj k hráčům. My tady nemluvíme o klucích, protože máme spousty holek v hokejových týmech. Tudíž mluvíme o hráčích. Hráči můžou klidně chodit do školy bruslení i několik let po sobě než začnou hrát v hokejovém týmu. Chci tím poukázat na jednu malou věc, čímž dáváme možnost hráčům naučit se bruslit svoji rychlostí, podle svých možností. Když už hráči hrají za tým, tak jim ve věku 8 let mají svoji první ligu (lejona liga = lví liga). Pokud je hráč zdatný, vyšší, dobře bruslí na svůj věk, není nic zvláštního, když tuto ligu začnou hrát hráči i v 7 letech. Ale pozor, ikdyž hráči v 7 letech nemají svou hokejovou ligu, tak hrají také přípravné zápasy.

Hraje se na polovině hřiště. Jedna branka, klasických hokejových rozměrů je na svém místě a druhá před červenu čárou. Na červené čáře je klasický minimantinel. Hraje se mezi 22 a 30 minutami podle toho kolik je vymezeno času na celkový zápas. Liga se hraje 4 na 4, pokud to jsou hráči kteří opravdu začínají a neumějí ještě tolik bruslit, tak hrají 5 na 5. To se dá domluvit mezi trenéry před každým zápasem, aby to vyhovovalo hlavně hráčům.

Většinou jsou to dvojzápasy. Střídání je každé 2 minuty. Co se týče pokynů od trenérů, tak jsou velice jednoduché. Jezdit za vlastními střelami do branky, být stále v pohybu a chtít neustále získat puk. Nic těžkého, pro malé hráče jednoduše zvládnutelné a přirozené. Stále podporujeme a dodáváme odvahu vyzkoušet si triky z tréninku. Učíme je nebát se udělat chybu.

DO KOLIKA LET SE HRAJE MALÝ HOKEJ?

Jestli si dobře pamatuji tak do 9 let. Mezi 9 a 10 rokem se přechází na hru na celém hřišti, povoluje se kontakt ve větší míře.

MŮŽEŠ NÁM POPSAT V JAKÉM VĚKU NABÍRÁ TRÉNINK NA INTENZITĚ?

Velice záleží na trenérovi a týmové či klubové ideologii a na samotných hráčích. Většinou až když by měl hráč sbírat zkušenosti z mezinárodním hokejem. Je to velice individuální, ale tam už je trénink většinou velice intenzivní.

JAK PROBÍHÁ SUCHÁ JEDNOTKA? KOLIKRÁT V TÝDNU JI KLUCI MAJÍ A CO JE JEJÍ NÁPLNÍ

Záleží na každém klubu, jak to mají nastavené. Nyní mluvím za náš klub, mladší kategorie ještě žádnou suchou přípravu nemají. Hlavně je dbáno na to, aby ve dnech kdy se moc netrénuje a nehrají se zápasy, hráči byli v pohybu. 90% hráčů dělá ještě jiný sport. Fotbal, floorball, košíkovou nebo americký fotbal.

Ve věku 13-14 let, kdy se hráči začínají specializovat na určitý sport začínají i individuální suché tréninky podporující daný sport. Posilovat tady začínáme až v 16-17 letech.

JELIKOŽ MÁŠ DVA KLUKY, KTEŘÍ HRAJÍ HOKEJ, MŮŽEŠ NÁM NASTÍNIT JEJICH TÝDENNÍ PLÁN?

V této sezóně 2018/19 to máme následovně:

Erik (2011) hraje za tým 2010 & 2011

  • Tréninky / zápasy 4-5 hodin o víkendu.
  • Dobrovolné tréninky v týdnu 2-3 hodiny. Většinou jsou tak brzy, že Erik má docházku zhruba 50%.
  • 1 hodina na přírodním ledu v týdnu ve večerních hodinách

Daniel (2005)

  • Pondělí – 1¼ na ledu
  • Úterý – 1 hodina na suchu (motorika, mrštnost, výdrž)
  • Středa – 1 hodina na ledě
  • Čtvrtek – 1,5 hodina trénink/zápas)
  • Sobota i neděle – 1,5 hodina trénink/zápas

Každý tým si naplánoval počet hodin týdně na tréninky na ledě a na suchu a podle toho si žádají o led. Od svazu je dáno minimum hodin na ledě pro danou kategorii, ale horní hranice záleží jen na týmu a týmové finanční situaci.

Kolik hodin budeme týdně na ledě probíráme na schůzkách před sezónou, protože vše platí rodiče.

Jak je to s ostaršováním, se vztahem rodičů a trenérů si poodhalíme v příštím vydání….