Tým Pro Hockey Training U9 absolvoval koncem sezóny 2017/18 turnaj ve finských Helsinkách. Na soupisce byli hráči PHT academy, což jsou hráči, kteří se účastní kempů Pro Hockey Training v roce 2017. Tím mají hráči kvalitní trénink a zároveň kvalitní zápasy.

Richard Jareš, šéftrenér Pro Hockey Training napsal k článek k zájezdu do Finka, který lze najít zde a podrobně rozebral dění kolem turnaje a tréninky s finskými týmy.

Nyní přichází na řadu článek o výkonnosti hráčů na trénincích a zápasech, výkonnosti týmů a nastavení soutěží ve Finsku.

Jelikož jsme chtěli dát našim hráčům co největší zážitek a prolnutí s finským hokejem, naplánovali jsme i dva společné tréninky s finskými kluky. Měli jsme tu možnost potrénovat s jedním z nejlepších týmů ročníku 2009, který vyhrává většinu turnajů v širokém okolí Helsinek.

Richard Jareš

VEDENÍ TRÉNINKU

Na náš první trénink dorazil šéftrenér mládeže, který má na starosti řízení všech kategorií a stará se hlavně o trénink kategorií U14 a starších. Připravil si trénink a bylo znát, že ani finští kluci některá cvičení ještě nedělali. Jedno cvičení bylo pro tuto kategorii dost obtížné i v mých očích a proto jsem byl zvědavý, jak ho kluci zvládnou. I když kluci začátek nechápali, trenér nechal cvičení běžet, ukazoval jak to má vypadat a k mému úžasu za 3-4 minuty už cvičení běželo zcela plynně bez zádrhelů, kluci si najížděli a nahrávali jak měli.

VÝKONNOST NA TRÉNINKU

Na hřišti bylo celkem 30 Finů a 9 hráčů Pro Hockey Training. Všichni trenéři naše kluky chválili a hned jim přisoudili roli favorita na víkendovém turnaji. Je pravda, že na obou trénincích vypadali trochu lépe než finští hráči. Když ale přišly situace 1 na 1, obyčejně nahozený puk do třetiny a první hráč na puku měl dovést puk k trenérovi a druhý mu měl puk sebrat. Už při tomto cvičení jsem začal tušit, že 

uspokojení není na místě. Někteří hráči nedali našim moc šancí a většinu soubojů vyhráli, ostatním zase nedali šanci naši.  Ve většině soubojích byli úspěšní stále stejní hráči.

Richard Jareš

VÝKONNOST NA TURNAJI

Samotný turnaj byl rozdělen na dvě výkonnosti. Tým Pro Hockey Training se účastnil výkonnosti AAA, což je nejvyšší kvalita a v jiné hale se hrál turnaj AA, což hráli kluci, kteří začali s hokejem později nebo to s ním nemyslí tak vážně. Oba turnaje měly 26 týmů.

Každý tým měl v dané kategorii AAA dva až čtyři své týmy, to samé v kategoii AA.

Proto si za víkend každý hráč zahrál vyrovnané zápasy proti sobě rovným soupeřům.

Richard Jareš

VÝKONNOST JEDNOTLIVÝCH TÝMŮ

A zde se začalo projevovat, co jsme tušili z tréninku. Většina klubů se snažila složit rovnocenné týmy a první dva týmy měli být favority turnaje a další už o trošku slabší. Základní skupinu jsme vyhráli, ale čtvrtfinále smolně prohráli na nájezdy, což mělo tu výhodu, že jsme se pak potkali s domácím týmem, který byl jeden z nejsilnějších na turnaji a je to ten tým, co vyhrává většinu turnajů z okolí.

Zápas s tímto soupeřem jsme jednoznačně a zaslouženě prohráli 0:4 a podotýkám, že to nebyl složený tým z nejlepších kluků v daném klubu. Stále by tento tým mohl být silnější, protože pár individualit hrálo v týmu druhém, třetím a čtvrtém, který domácí klub na turnaji měl. A nyní se ukázalo, že když silní kluci z tréninku hráli spolu, mají najednou úplně jinou kvalitu než na tréninku, kde tito hráči nebyli tolik vidět, ale když jste se na ně zaměřili, byli to právě ti hráči, co souboj 1 na 1 s našima klukama povětšinou vyhrávali.

ZAJÍMAVOSTI

Ve Finsku se snaží koncentrovat hráče jednotlivé výkonnosti k sobě a jim připravit vzájemné zápasy. Mají ligy označené na AAA, AA, A. Hráči výkonnosti AAA se nikdy nepotkají s hráči výkonností A.

U nás se bohužel nikdo nesnaží, aby hráči hráli zápasy jen proti protihráčům stejné výkonnosti.

Zatímco ve Finsku hráč odehraje na dvě formace minimálně 60 zápasů proti sobě rovným soupeřům, u nás hráči odehrají 40 utkání na 3 formace, kde 85% zápasů končí výsledek rozdílu o 10 gólů a výkonnost je markantně rozdílná.

Chápu, že máme málo dětí v klubech a podle většiny trenérů nemůžeme udělat A a B a jim připravit soutěže. Když ale hrajete minihokej 4 na 4, tak potřebujete jen 8 hráčů do jednoho týmu. Opravdu nemáme počty na dva a více týmů? Nebo se trenérům nechce trávit o víkendu 2x až 3x více času na zimáku?

 

Většina hráčů, kteří se prosadili do profi hokeje vzešla z malých klubů. Já nyní působím také na malém klubu a vidím, že tyto kluby mají dva, tři velice dobré hráče, kteří jsou na stejné úrovni jako ti nejlepší ve velkém klubu. Bohužel, když hraje malý klub proti velkému, výsledek skončí velkým rozdílem ve skóre. Je jasné, že 13 průměrných hráčů vždy stačí na ty 2, 3 dobré v malém klubu.

Proto jsem se snažil navrhnout malým klubům v severních Čechách, aby spojili nejlepší kluky z malých klubů v jeden tým a dopřáli jim zápasy proti silným týmům. Tito kluci potřebují konfrontaci sobě rovnou a můžou hrát se spoluhráči stejné kvality. Asi vás nepřekvapí, že jsem se v klubech nesešel s nadšenou reakcí, hned bylo mnoho velkých překážek, jak to u nás bývá. Jen namátkou, kdo bude platit led, kdo bude platit cesty, kdo bude určovat hráče do týmu?

Richard Jareš

Proto jsem v této sezóně zorganizoval pilotní projekt s ročníkem 2009. Převážně kluci z malých klubů hrají pod hlavičkou Pro Hockey Training pravidelně zápasy proti silným týmům a můžou tak hrát vyrovnané zápasy, ve kterých můžou růst.

Asi nikoho nepřekvapí, že si to všichni pochvalují, rodiče i kluci jsou nadšení a sami mě urgují, aby už byly další zápasy a abych ji bylo víc. Nikdo z nich neřeší finance, vztahy v týmu a nic jiného. JEN CHTĚJÍ DĚLAT TO CO JE BAVÍ A RODIČE CHTĚJÍ VIDĚT SVÉ DĚTI JAK JSOU ŠTASTNÉ.

Musím opět konstatovat, že mi je líto všech zapálených rodičů a dětí, že si nemůžou užívat v klidu hru. Dělat maximum pro svůj růst a mít na to klid. Prostředí v českém mládežnickém hokeji je vyhrocené kvůli velké ambici některých rodičů a velkém EGU většiny trenérů. Měli bychom žít v době, kdy má každý právo na svobodnou volbu, která by měla být respektována. Bohužel to tak není. Příkazů, zákazů a výhružek asi každý z Vás nadšených rodičů slyšel milion. Přeju Vám hodně síly a energie, budete ji potřebovat. Vím jak se cítíte, vycucává mě to stejně jako Vás…