Tým Pro Hockey Training U9 absolvoval koncem sezóny 2017/18 turnaj ve finských Helsinkách. Na soupisce byli hráči PHT academy, což jsou hráči, kteří se účastnili kempů Pro Hockey Training v roce 2017. Tím mají hráči kvalitní trénink a zároveň kvalitní zápasy.

Richard Jareš, šéftrenér Pro Hockey Training napsal článek k zájezdu do Finka, který lze najít ZDE a také podrobně rozebral dění kolem turnaje.

Nyní se pojďme více podívat na další téma, samotný trénink. A zaměříme se hlavně na mládežnické kategorie.

Hokejové kempy

ORGANIZACE TRÉNINKU

Všechny lidi kolem hokeje zajímá, jak se trénuje v zahraničí. Trenéři porovnávají náš výchovný systém se zahraničním. Ti otevřenější novým trendům se snaží své poznatky implementovat do svých tréninků. K široké veřejnosti se dostává hodně informací jak se v zahraničí téměř netrénuje, jak děti vyrůstají samy a bez dozoru. Musím Vás ubezpečit, že ve Finsku tomu tak není. Na ledě bylo asi 30 dětí a měli 6 trenérů, kteří se jim snažili vysvětlovat, předvádět a opravovat. Hodně podobný systém, který aplikujeme u nás na kempech Pro hockey training.

Na začátku tréninku někdy nechávají trenéři 5minut volnost každé pětce, aby se sami rozcvičili. Vždy jeden hráč předvádí nějaký cvik a ostatní ho kopírují. Většina hráčů volí bruslařské a obratnostní prvky a všichni kluci znají techniku daných cviků. Toto se mi opravdu líbilo a určitě bych doporučil zavést do klubových tréninků. Zároveň to ukazuje, že trenéři vedou své svěřence k dokonalé technice. Nejen, že ji kluci dokáží napodobit, ale také předvést.

Hokejové kempy

NÁPLŇ TRÉNINKU NA LEDĚ

Trénink je většinou koncipován formou stanovištního tréninku. Čím víc se kategorie blíží dorostu, tím víc je trénink týmový s cvičeními na střelbu, spolupráci, rovnovážné a nerovnovážné situace. I když naši kluci nezažili během dvou tréninků žádné speciální cvičení na bruslení, tak se mu finové věnují každý trénink. Když jsem byl minulý rok na stáži, tak každý trénink začínal cvičeními na odraz a skluz. Sami Finové jim říkají kopance a dlouhé nože. Jejich benefitem je zlepšení odrazu a techniky bruslení, ale také síla nohou. Určitě i toto cvičení přispívá k viditelné větší fyzické zdatnosti finských kluků oproti našim. Finští kluci jsou robustnější a vyšší než naši, ale k tomu se ještě dostaneme.

NÁPLŇ TRÉNINKU NA SUCHU

K drtivé většině tréninků na ledě je hodina na suchu se zaměřením na sílu středu těla, odrazovou sílu a různá balanční cvičení. V dorostu už finští hráči prochází funkčním tréninkem v posilovně, téměř identický trénink, který nastavil Aleš Pařez v Liberci. Jak můžeme sami vidět při zápasech Liberce, je to dlouhodobě fungující systém, při kterém hráči získávají sílu, kterou dokáží zúročit na ledě. Ve Finsku jsou hráči na tento trénink postupně připravováni už od 5.třídy, v čemž u nás vidím obrovské rezervy.

TRENÉŘI

V mládežnických kategoriích je hlavní trenér profesionál a je placen od klubu a má u sebe jednoho asistenta. Ostatní trenéři jsou rodiče. Podle slov hlavního trenéra není jeho úkolem trénovat děti, ale zlepšit své asistenty natolik, aby byli plnohodnotnými trenéry. Hlavní trenér je v době tréninku lektor pro rodiče na stanovišti, kde na ně dohlíží a poukazuje na co se mají zaměřit. Já vidím kolem sebe plno nadšených a sportovně zaměřených rodičů, které nepochopitelně držíme za mantinelem, místo toho abychom je zapojili. Není toto cesta, jak mít na ledě 6 trenérů místo jednoho nebo dvou?

Hokejové kempy

ČAS TRÉNINKU

Náš finský partner nemá sportovní základní školu, mají až sportovní gymnázium. Proto se tréninky odehrávají po vyučování.  Většinou na brzké odpoledne je naplánovaný open ice, kde si každý může přijít a dělat na ledě co se mu zachce. Potom navazují týmové tréninky, kdy dorost a juniorka trénují klidně do 22h a potom se jdou kluci vyběhat. Nevadí, že je pozdě, nevadí, že jsou teploty pod bodem mrazu… Prostě je to fakt a nikdo neřeší nic jiného.

ŠIROKÁ ZÁKLADNA

Velké helsinské kluby jako HIFK, Blues Espoo nebo Jokerit mají širokou základnu. Každý z těchto klubů má další 3 až 5 klubů pod sebou, se kterými jsou v úzké spolupráci a jejichž hráče potom využívají pro své dorostenecké a juniorské týmy. V jednom ročníku má takový klub kolem 150 hráčů. Co by za to dali na Spartě nebo na Slavii. Ale tři helsinské velkokluby nečekají až jim děti přijdou sami. Starají se o děti spřátelených klubů a dělají maximum pro nábor dětí.

ZLOM VE VÝKONNOSTI

Všichni se shodují, že držíme krok se světem do 8.třídy, maximálně do dorostu a potom nám všichni odskočí a my jim koukáme na záda. Nejčastější domněnka je, že brzy se věnujeme speciálnímu hokejovému tréninku a všude jinde až v pozdějším věku.

Nyní tu prezentuji svůj názor, kde vidím důvody já. Omlouvám se všem, že ty důvody nevidím tam, kde je oni hledají. Nemyslím si, že je správná cesta hrát si celý trénink na ovečky a vlky, mrazíky a tomu podobné. Myslím si, že správný návyk hned na začátku je velice důležitý.

V žákovské kategorii se potkáte s vynikajícím týmem ze zahraničí, ale nikdy s týmem nejlepších hráčů daného ročníku v klubu. Každý klub má 2 – 4 silné týmy na podobné úrovni. Když potom vyberou 3 nejlepší hráče z každého takového týmu, dostanou vyhrané sebevědomé hráče a tým, který nemá slabý článek. Takže v mládežnických zápasech porovnáváme naši top kvalitu s jejich kvalitou.

80% zápasů v mládeži v ČR skončí rozdílem větším než 10golů a hráč sehraje kolem 35 zápasů za sezónu. Fin hraje každý zápas naplno, protože hráči hrají proti sobě rovným soupeřům, kdy utkání jsou velice vyrovnaná. Mají rozdělené kluky podle výkonnosti a nestane se, že by se kluk slabší výkonnosti potkal s klukama top výkonnosti. Navíc sehrají 60 a více zápasů za sezonu, navíc hrají na dvě formace!!!

V mládežnických kategoriích ve světě se téměř všude trénuje až po škole. Škola je na prvním místě, jelikož hokej bude živobytím zhruba 1% kluků. Není tajemstvím, že hladina kortizolu je nejvyšší hned po ránu, čímž jsme schopni nejvyšších výkonů. Samotný trénink vypadá úplně jinak ráno a odpoledne. Takže jsme v obrovské výhodě, když díky sportovním školám trénujeme 3 tréninky dopoledne a jeden odpoledne. Až k tomuto kroku přistoupí ti nadaní hráči v zahraničí, tak se rozdíl ve hře zvětšuje.

Všeobecná sportovní příprava. Zde bych nejvíce vinil rodiče a nynější školství. Dítě v našem mladí sportovalo 20 hodin týdně, kolik hodin sportuje to vaše a v jaké rozmanitosti? Proti finům jsme peciválové, oni sportují v rámci rodiny, kdy všichni tráví odpoledne nebo víkendy sportem.  Kluci dělají většinou dva sporty, jdou z tréninku fotbalu na hokej. Když mají zápas ve stejný den, tak se v jednom oddíle omluví a nikde neslýchávají od trenérů, že si musí vybrat co chtějí dělat. U nás má kluk hokejový trénink a zbytek dne je ve škole nebo leží doma. Snad je mnoho výjimek. J

V zahraničí začínají hráči od 12. let opravdu hodně trénovat. Když se zeptáte kluků, co hráli v juniorských týmech ve Finsku, Švédsku nebo Americe, tak Vám řeknou, že po ranní fázi byli rádi, když se dostali do postele, aby si odpočnuli na odpolední fázi. Sám nyní můžu nahlédnout do prostředí dorostenecké a juniorské extraligy, tak můžu posoudit. U nás se trénuje stále stejně jako v mládeži. Ten tréninkový progres v dávkách je téměř neviditelný. Když porovnáte silovou připravenost a tréninky u nás a ve Finsku, tak se už nebudete divit, proč je náš hokej tam, kde je. U nás se bojíme o výsledky, proto radši odpočíváme.

Pro Hockey Training

ZAJÍMAVOSTI

Tělesná zdatnost – jak jsem již nakousl v předešlém odstavci, ať už je to zapříčiněno  kvalitou potravin, tréninkem nebo původem, už od mala má každý Fin viditelně velké stehna, velký zadek a je vyšší než naši kluci. Naši hráči vypadali minimálně o rok mladší, od pohledu šlachovití až hubení oproti svým vrstevníkům.

CHOVÁNÍ TRENÉRŮ

Na tréninku je opravdu minimálně slyšet trenér. Nemá to ale vliv na provedení a pohyb hráčů. Nevím čím to je, ale na všech trénincích u nás je trenér fanoušek, který stále povzbuzuje svěřence. Shodneme se s mnoha kolegy, že když přestane být fanouškem, tak kluci přestanou jezdit, skoro ve cvičení či zápase usnou.

AUTORITA

Přesně jak psal ve svém článku Radek Koblížek (doporučuji přecíst: https://www.bezfrazi.cz/tag/radek-koblizek/), ve Finsku trenér řekne náplň některého tréninku a o víc se starat nemusí. Každý udělá co má, protože to dělá pro sebe. U nás většina hráčů čeká, až se trenér nebude dívat a jeho přístup je rázem úplně jiný.