Richard Jareš

Popravdě, není se čemu divit, že vychováme pár individualit v ročníku, které jsou spíš produktem nadšených rodičů než zásluhou klubů. Jsme na míle daleko od středisek mládeže z dob komunistů, kde se dělal vrcholový sport. Máme oproti té době o hodně větší vědomosti, jak trénovat lépe, ale chybí koncepce, přesné noty a hlavně chuť lidí dělat to pořádně. Za celé své mládí jsem nepotkal trenéra, na které bych řekl půl špatného slova, že se nesnažil zlepšit náš tým v hokeji. Dnes jsou jen výjimečné kluby, spíš občas nějaký ročník, kde jsou hráči a rodiče nadšeni ze svého trenéra a dýchali by za něho stejně jako on za ně. Doufám, že máte jinou zkušenost než já. Jako by byl hráč nástrojem pro získání členských a dotačních příspěvků.

Samozřejmě slyšel jsem o klubech, kde to trenéři a vedení klubu dělají srdcem a myslí to s výchovou hokejové mládeže vážně. Bohužel, jeden klub v okruhu 200 km je strašně málo.

Historie ukazuje, že nejlepší hráči vždy vzešli z malých klubů. Kdo do takového klubu nyní nakoukl, je mu jasné, že toho děti moc nepoberou. Úroveň podobná skautu, kde se spíš tráví čas než aby se šlo za nějakým cílem. Jak by řekl Petr Nedvěd, je to festival ztraceného času. Na trenéry mládeže nejsou peníze, většinou trénují místo trenérů tátové v teplácích. Chlapi, kteří by se sami měli učit hokej a ne ho vyučovat. Nezatracuju je a dokonce je obtivuji, protože to jsou lidé, kteří to dělají opravdu pro děti. Jen by měl trénink vést metodicky někdo, kdo má zmáknutou techniku, ví co učí a mít po ruce nadšené lidí jako jsou tito tátové. 

Jestli se někdo diví, proč nemáme medaile, tak má nasazené růžové brýle nebo se nebyl podívat v našich klubech. Každý rok přijede ze stáží mraky lidí a stále slyším, kdybyste to viděli, to je hrůza. My to tady děláme o hodně líp.

Co víme, ale z pohodlnosti neřešíme

Každý rok přijede ze stáží mraky lidí a stále slyším, kdybyste to viděli, to je hrůza. My to tady děláme o hodně líp. Tyto stáže platí ČSLH, některé i samy kluby. Ikdyž na svaz všichni nadávají, jsou to nemalé peníze, které vynakládají na cesty lidí do zahraničí. Tím vzdělávájí trenéry, bohužel přenos do klubu je minimální.

Uvedu jen pár příkladů, zkuste si sami vyhodnotit, jak špatně to v těch vyspělých zemích dělají:

  1. Ve Finsku od mala hrají hráči na dvě formace, je jedno jestli je to minihokej nebo velký hokej. V České republice? Všichni hrají na 3 formace, někteří borci dokonce dokáží hrát minihokej na 4.
Hokejové kempy

2.  Minihokej ve Finsku = brusli a hraj, víc neřeš. Co slyšíte nejvíce za povely na našich zimních stadionech od trenérů i rodičů? Nahrávej, nahrávej, nahrávej. Děti ani neumí pořádně táhnout puk a my po nich chceme nahrávku? Jak to má udělat, když neumí vést puk a koukat na hru? 

Tak ho vlastně učíme odpal to od sebe, třeba tam někdo bude. Když hráči v první třídě odpalují puky, garantuju Vám pane trenére. VAŠI SVĚŘENCI BUDOU MÍT NAVŽDY PROBLÉM PŘEJÍT HRÁČE JEDEN NA JEDNOHO.

Hokejové kempy

3.  Specialita malých klubů v ČR je hraní systému od prvních tříd. Postavit největší hráče před vlastní bránu, který to čistí. Po rozehrávce brankáře bum po mantinelu na křídlo a to hned bum před bránu, kde by měl být další spoluhráč. Tým je skvělý, rodiče se radují, trenér se dme pýchou. A ejhle, kluci přejdou na velké hřiště a zjišťují, že jim chybí nabruslené kilometry, že je najednou všichni předjíždí a z velkého vítězství je velká prohra. Ve Finsku? Vezmi si puk a ukaž co umíš. A tým bez puku? Co nejrychleji si puk vezmi od protihráče. NEPŘEMÝŠLEJ A HRAJ.

4.  V zápasech u nás je výsledek z 90% o cca 10gólů. Určitě to strašně baví vítěze i poražené!!! Proč ve Finsku můžou rozdělit děti podle výkonnosti a výkonnostně nejlepší kluci se nikdy nepotkají s nikým jiným než s nejlepšími z jiných klubů. Slabší kluci si hrají vlastní rovnocenné zápasy a mají radost ze hry. Vždyť děti těchto dětí můžou být skvělí hokejisté, protože táta má perfektní citový vztah k hokeji, protože si ho za svého mládí užil. U nás to těmto klukům radši hned otrávíme. Na to navazuje, že u nás ve velkých klubech hraje o víkendu zápas jen polovina hráčů a ostatní čekají do pátka na nominaci,  jestli si mají na víkend najít náhradní program, protože zase nejedou na zápas. Ale co kdyby snad příští týden. Místo toho, aby všichni hráči hráli, protože vytvořili tři týmy místo jednoho….

Na co jsou dotace, když kvalitní výchovu si musí platit sami rodiče

Pro Hockey Training

Pro všechny tyto důvody vznikla PHT akademie. Uvědomujeme si, že hraní na dvě pětky místo na tři, dává hráčům benefit několika sezón. Kvalitní, vyrovnaný zápas má pro hráče úplně jiný význam než zápas, kde je jasný vítěz po dvou minutách zápasu. Kvalitní zápasy PHT akademie jsou nesmírně důležité k našim dovednostním tréninkům, kde si hráči mohou vyzkoušet hrát na všech postech, bez tlaku na výsledek, ale s odpovědností za svůj výkon. A velice důležité je, že kolem sebe mají kvalitní spoluhráče.

Jinak rodiče mladého finského dorostence nebo juniora musí platit 350Eur měsíčně za hokej. V poměru s českými příspěvky dostane hráč asi stejně poníženou kvalitu tréninků a zápasů jako je měsíční platba rodičů. Možná je tento článek úplně zbytečný, protože je vlastně všechno v pořádku když platíte méně, dostanete méně – vždyť to je dnešní svět, tak proč by měl být hokej jiný… Sport se má dělat s radostí, ať jste funkcionář, trenér nebo hráč. Opravdu už jsme tak pod vlivem peněz, že nedokážeme nic dělat srdcem? Opravdu nám jsou příští generace tak lhostejné, že peníze určené na jejich vývoj putují všude možně, jen ne k mládeži?