Hokejové kempy

Tým PRO HOCKEY TRAINING se zúčastnil ve dnech 14. – 15. 4. 2018 velkého turnaje ročníku 2009 ve finských Helsinkách

Náš tým složený z účastníků kempů Pro hockey training patří ke špičce v České republice, vyhrál například AAA mezinárodní turnaj v Turnově, kde se sešli nejlepší hráči daných mužstev

Úspěšný finský zájezd hodnotí Richard Jareš, hlavní trenér PRO HOCKEY TRAINING:

Turnaj

Turnaje se zúčastnilo 26 mužstev výkonosti AAA a 26 mužstev výkonosti AA. Obsadili jsme 7. místo v AAA, kdy jsme ve čtvrtfinále prohráli na nájezdy a tím hráli playoff o 5 – 8.místo. V základní skupině jsme sehráli 5 velice kvalitních utkání a ještě lepší úroveň měla 3 utkání v play off. Opět se potvrdilo, že po sezónní turnaje nabízejí úplně jinou úroveň utkání. Pro hockey training chce své svěřence nejen kvalitně trénovat, ale dopřát jim zápasy, ve kterých budou kluci růst. Jen jsme se ujistili, že finské turnaje mají skvělou úroveň, rádi bychom udělali z této výpravy každoroční tradici, stejně jako organizování vlastních turnajů v Turnově. Naši hráči tak za 3 víkendy sehráli 23 utkání, z toho 85% velice těžkých zápasů, na hranici svých možností.

Tréninky

Ve Finsku jsme strávili pět dní. Náš trip započal dvěma česko finskými tréninky, na kterých byli naši hráči promícháni s finskými a trénink byl řízen finskými trenéry. Skvělá zkušenost pro hráče, kdy okusili nová cvičení, nový přístup k tréninku a na závěr si zahráli přátelská utkání. Jednoho tréninku se zúčastnilo 33 hráčů z Finska a 10 hráčů z ČR. Druhý trénink absolvovalo s našimi hráči jiných 33 hráčů z finského mužstva. Zcela úpřímně můžu říct, že naši hráči na těchto trénincích výkonnostně vyčnívali. Běžný trénink v klubu probíhá stejně jako u nás, stanovištní cvičení, kde je 6 trenérů na 30 hráčů. Takže nemůžu potvrdit informace, že si v nejmenších kategoriích v severských zemích jen hrají a netrénují.
Finské týmy trénují maximálně 3x týdně. Ke každému ledu mají jednotku na suchu. Hráči dělají více sportů, kdy například rovnou z fotbalu jdou na trénink hokeje. Většina hráčů začíná bruslit již ve 2 letech, mají možnost 2x týdně navštěvovat „open ice“, což je otevřený neřízený trénink, kde si každý hráč dělá co uzná za vhodné a je tam sám na vlastní nebezpečí. Na těchto ledech si hraje a zkouší co ho napadne. Několik měsíců v sezóně je u každé arény venkovní kluziště, kde rodiče s dětmi tráví každou volnou chvíli a tráví tak sportovně rodinné odpoledne. Když není možnost jít na venkovní led, žijí jiným sportem. Až po juniory je nakázaný jeden den volna v týdnu bez tréninku v klubu. Nestane se jako u nás, že některé týmy trénují a hrají zápasy 7 dní v týdnu.

Výkonnost

Turnaj byl výkonnosti AAA, tudíž každý tým nominoval jen hráče nejvyšší výkonnosti tohoto ročníku. Náš finský partner vytvořil ze 66 hráčů 8 týmů, kdy 2 výběry byli nejsilnější hráči ročníku 2009, kteří vyhrávají většinu turnajů v širokém okolí Helsinek. Tohoto turnaje se zúčastnila 3 mužstva, zbylých 5 hrálo turnaj AA, který probíhal v jiné aréně. Měli jsme to štěstí a utkali se s jedním z těchto týmů v utkání o 5. místo, kdy nás tito hráči přehráli, pustili nás jen ke dvěma střelám za 24 minut a vyhráli zcela zaslouženě 4:0. Byl to nejsilnější výběr, který jsme na turnaji potkali, přesto vypadli ve čtvrtfinále s týmem, se kterým jsme my ve skupině remizovali 3:3 (ostatní zápasy ve skupině jsme vyhráli, stejně jako celou skupinu). Byl to jediný tým, který nás dokázal porazit v základní hrací době. Všechna utkání na turnaji byla velice vyrovnaná a naši hráči nedostali nic zadarmo.

Rozdíly

Na trénincích jsme byli individuálně lepší, ale nejlepší finští hráči spolu vytvoří velice silný celek, který nemá slabý článek a je podpořen výborným brankářem. Finové nehrají žádný systém, snaží se stále atakovat puk, napadají ve 3, všichni skvěle bruslí. Stejný systém se snažíme praktikovat také u PRO HOCKEY TEAMU.
Opravdu velký rozdíl je ale ve fyzické hře. Finové jsou výrazně větší, urostlejší a silovější, mají maximální snahu o odebrání puku a o nadzvednutím hokejky. Při souběžné jízdě hráči nehrají agresivně do těla, ale umí velmi dobře natlačit rameno před protihráče.
Další rozdíl byl ve střelbě. Finové dobře střílí všemi způsoby, při používají zcela běžně golfový úder. Střely mají razanci a směřují do horních pater branky, mají i přesnost.
Brankáři měli všichni hráčské brusle, všichni skvělý pohyb. Brankáři několika mužstev jeden zápas chytali a další zápas hráli v poli.
Hřiště a střídání na rozdíl od českého minihokeje vytváří návyky pro velký hokej. Hraje se na klasickou půlku hřiště, což bych viděl jako velice pozitivní změnu našeho minihokeje. Na červené čáře je malý mantinel a chtěl bych všechny odpůrce ujistit, že puk přelétne na druhou půlku maximálně 3x za zápas, což není nic strašného. Tímto stylem jsme hráli na našich turnajích v Turnově a všichni trenéři si tento styl velice chválili. Střídání má 2 minuty a vždy začíná vhazováním.
Všechny týmy hrály na maximálně 8 hráčů a jednoho brankáře (při systému 4 na 4). Vítězem turnaje byl tým složený ze 6 hráčů.
Rozhodčí téměř nezasahují do hry. Vylučují až hráče, který opakovaně fauluje a trestem je vyloučení na střídačku. Za potrestaného hráče naskakuje jiný hráč ze střídačky a pokračuje se 4 na 4. Vyloučení je proto, aby trenér mohl vysvětlit potrestanému hráči, že takto se situace neřeší. Nejen herní projev, ale i disciplína mužstva je zodpovědností trenéra, který má za úkol formovat mužstvo i jednotlivé hráče. Takové odpovědnosti by si měli být vědomi i trenéři v ČR. My trenéři vychováváme mladé kluky k fair play, k dodržování pravidel, k soutěživosti a hrdosti. Proto bychom jim měli být příkladem..
Po zápase, nikoliv před ním jako je zvykem u nás, si obě mužstva vyjádřila úctu zazpíváním si navzájem pokřiku a podáním ruky.

Tento turnaj byl skvělou zkušeností pro všechny hráče PRO HOCKEY TRAINING TEAMU, kteří sehráli těžká utkání s výkonnostně velice dobrými týmy. Stejně jako pro mě samotného, kdy jsem mohl mluvit s finskými trenéry o způsobu výchovy mladých hráčů a poznat samotný trénink. Je hodně prvků, které zapracuji do své výuky, viděl bych i jako velký přínos, kdyby řadu z nich přijal i náš systém řízený ČSLH.