1. Choďte se dívat na všechny zápasy vašeho dítěte, nebo alespoň na většinu z nich, pokud je to možné
 2. Říkejte vašemu dítěti, že jste na něho pyšní ať už vyhraje nebo prohraje. Udělejte to před zápasem, po zápase, a tak často, jak je to možné, dokonce ikdyž to nemá nic společného se sportem.
 3. Řekněte pokaždé ano, když si s Vámi chce vaše dítě hrát. Dokonce i když jste unavení nebo máte jiné “důležité” věci na práci. Budete mít radost a budete si blíž, když společně strávíte čas hazením balónu, kopáním či hraním her. A pamatujte, aby to vždy byla zábava!
 4. Učte děti respektovat trenéry a spoluhráče. Takové chování vždy odlišuje vůdce od ostatních.
 5. Nechte děti zkoušet nové věci. Možná je to nový sport, hudební nástroj nebo cokoliv jiného
 6. Podporujte svého trenéra, ikdyž s nim v něčem nesouhlasíte.
 7. Dobrovolně pomáhejte týmu a trenérům, ve kterém hraje vaš syn či dcera. Pokud každý rodič pomůže jen malým dílem, profit pro celý tým bude obrovský.
 8. Buďte nadšení. Užijte si dobrodružství rodiče mladého sportovce!
 9. Naslouchejte detěm, i když mluví útržkovitě a nesouvisle, jak vám vypráví o každém detailu ze hry či tréninku. Nasloucháte-li , když jsou malí, možná s Vámi budou chtít diskutovat až budou velcí.
 10. Oslavujte malá vítězství. Dokonce i když vaše dítě nemá dobrý zápas nebo když tým prohraje, je to vždy malé vítězství, když se podíváte pozorně a zaměříte se na detaily.
 11. Buďte přátelský k ostatním rodičům v týmu. Jako sportovní rodič, můžete modelovat chování svého dítěte k ostatním členům v týmu.
 12. Ukládejte si novinové články, diplomy, fotky či ocenění. Až budou Váš syn či dcera velcí, oceníte, když si skrz tyto předměty zavzpomínáte na jejich dětství.
 13. Nechte děti bojovat své vlastní bitvy při hrách a při získávání pozice v týmu. Stanou se tak silnějšími, než když jim u toho budete asistovat.
 14. Neberte osobně, když malí sportovci zarytě mlčí po prohraném zápase. Dejte jim prostor a počkejte, dokud nejsou připraveni hovořit.
 15. Zdůrazňujte, že získávání bodů a ocenění je zábavné, ale není to nejdůležitější. Důležitá je týmová práce a charakter.
 16. Nespěchejte se zapojením vašeho dítěte do tréninku či hry po nemoci a zranění. Ujistěte se, že je úplně zdrávo, nejlépe to konzultujte s lékařem.
 17. Foťte co nejvíce fotek a natáčejte mnoho videa.
 18. Udržte zavřenou pusu, když chcete křičet na vaše dítě, aby hrálo lépe. Přehnaný nátlak jim může akorád ublížit a sport znechutit, než aby je podpořil k lepšímu výkonu.
 19. Udržte zavřenou pusu, když se Vám nelíbí výroky rozhodčích. Nic nezměníte, týmu tak nepomůžete. Buďte dětem příkladem a učte děti respektu k autoritám, kterou v zápase rozhodčí je.
 20. Koukejte na sport s nadhledem a v širokém měřítku. Mládežnický sport může pozitivně ovlivňovat charakter vašeho dítěte.

Vychutnejte si každý okamžik sezony, kterého se můžete účastnit. Vím, že je to někdy šílené a hektické, ale každá úmyslná absence Vás bude později mrzet, jelikož rodič je zde pro to, aby podporoval své dítě v jeho dětství. Příští rok už nezažijete to, co byste mohli zažít dnes. Ať je to při tréninku, zápase, ale i při hře na zahradě. Je škvělé být rodič malého sportovce, tak si tento čas užívejte. Zažijete toho, co ostatní rodiče nezažijí.

Richard Jareš